Blogger Özel Robot Başlık Etiketleri

Blogger mühendisleri 2020 yılının başından beri, bir dizi güncelleme ile blogger dünyasında yeniliğe hazırlanıyor. Bu güncellemeler kontrol panelinde işlevselliği arttırmaya yönelik gibi görünse de, asıl arka planda köklü ayar değişiklikleri test ediliyor. Ancak bu güncellemelerden önce dikkatimizi çekmemiz gereken önemli bir konu, blogger özel robot başlık etiketleridir.

Ana sayfa, Sayfaları arşivle ve Arama yap, Yayınlar ve Sayfalar için varsayılan ayar gibi seçenekler özel robot başlık etiket ayarlarıdır. Blogger blog sitenizin, web sayfalarının arama motorlarındaki görünümünü kontrol etmeniz için için Özel Robot Başlık Etiketleri'ni doğru kullanmalısınız.

özel robot başlık etiketleri nasıl kullanılır
Arama motorlarının yapacağınız değişikliği algılaması ve arama sonuçlarına yansıtması uzun bir zaman alabilir. Bu zamanı kısaltmak için, sayfalarınıza içerik eklemeye devam edebilirsiniz.

Özel Robot Başlık Etiketleri Neden Önemli? Neden Kullanmalıyım?

Arama motorları seo etkisi, sayfa performansınızı doğrudan etkiler. Arama motorları sonuç sayfalarında gösterilen, blog sayfanıza ait bir takım web sayfalarını engellemek, gösterimden kaldırmak için Blogger özel robot başlık etiketleri kullanmalısınız.

Örneğin, Google'da arama yapan bir ziyaretçinin, sitenizin arşiv sayfalarını ve arama sonucu sayfalarını görmesini istemeyebilirsiniz. En pratik yolu, özel robot başlık etiketleri üzerinde arşiv sayfalarını ve arama sonucu sayfaları alanını etkinleştirmektir. Blog Yaren olarak aşağıdaki ayarları, varsayılan olarak kullanımını öneriyoruz.

Blogger özel robot başlık etiketleri nasıl etkinleştireceğinizi aşağıda görebilirsiniz.

blogger özel robot başlık etiketleri nasıl yapılır

Blogger'da Özel Robot Başlık Etiketleri Nasıl Kullanılır?

 • Blogger hesabınıza giriş yapınız.
 • Ayarlar > Arama Tercihleri bölümüne gidin.
 • Blogger Özel Robot Başlık Etiketleri'ni etkinleştirmek için tıklayın ve ardından, Özel Robot Başlık Etiketleri bölümünün altındaki "Düzenle" bağlantısını tıklayın.
 • Özel robotlar başlık etiketlerini etkinleştirilsin mi? bildiriminde "Evet" seçeneğini seçtikten sonra, robot başlık etiketi ayarlarını yukarıdaki ekran görüntüsünde yer alan seçeneklerdeki gibi yapabilirsiniz.
 • Ardından "Değişikliği kaydet" ile işleminizi kaydedin.
Faydalı mı?

Bu konu hakkında 9 yorum var. Sen ne düşünüyorsun?

 1. Özel robot başlık etiketleri noarchive kısmını seçtiğinizi görüyorum. Bloggerda meta etiketleri ile yapıyordum bunu. Bu yöntem basit bir htaccesss o zaman. Çok teşekkürler.

  YanıtlayınSil
 2. Blogger özel robot başlık etiketleri nasıl kullanacağımı bilmiyordum. İşime yaradı. Öneririm.

  YanıtlayınSil
 3. Kolay gelsin bu no archiveleri ekleyecekmiyiz. Eskiden yoktu

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Blogger özel robot başlık etiketleri opsiyonel bir seçenektir. noarchive etiketi ise arama motorlarının sayfalarınızı ön belleğe almasını engeller. Bunun birçok faydası var ama en önemli 2 faydasını şöyle açıklayabiliriz.

   Google, Yandex ve Bing gibi arama motorlarının sayfalarınızı ön belleğe alırken crawl rate (tarama hızı) sınırı eklenmiş olsa dahi, sunucuda aşırı veri tüketimine engel olmak. Böylece sayfa indeks almaya devam eder, ancak sunucu yorulmaz. Nasılsa blogger alt yapısı olduğu için hosting yok deyip geçiliyor, ancak blogger 503 hatalarının temel bir sebebi de budur. Bunun hatanın önüne geçilir.

   Özel robot başlık etiketi "noarchive" kullanımının bir diğer faydası ise, serp ile alakalıdır. Sayısı azımsanmayacak derecede kullanıcı kitlesi, sayfa ön belleğini kullanarak içeriğe erişim sağlamaktadır. Bu da ziyaretçi sayısını azaltmakta. noarchive kullandığınızda, birkaç ay içinde gözle görülür bir ziyaretçi artışı gözlemleyebilirsiniz. Bloglarımızda noarchive kullanıyoruz ve kullanılmasının faydalı olduğunu düşünüyoruz.

   Sil
 4. Gece gece mail geldi. Google search console mağlum site yöneticisi araçları kapsam menüsü altında hatalar varmış. Dediğiniz gibi 503 hatası görünüyor bir sürü. Boşu boşuna ziyaretçi kaybetmişim. Umarım işe yarar dostum.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bugün Google search console giriş yaptığımda, kapsam menüsü altında blogger 503 hatalarının olmadığını farkettim. Unutmuştum. Ne zaman sorun çözüldü bilmiyorum. Ancak burada gösterdiğiniz değişiklikten başka bir işlem yapmamıştım. Çok teşekkür ederim.

   Sil
 5. Özel robot başlık etiketleri bu kadar önemli olduğunu bilmiyordum. Meta etiketler Google site araçları yöneticisi, Bing webmaster tools ve yandex webmaster üzerinde göz ardı edilebiliyor. Bunu aşmak için demek ki özel robot başlık etiketleri kullanmak lazımmış. Çok teşekkürler.

  YanıtlayınSil
 6. Özel robot başlık etiketlerini uyguladım. Bu zamana kadar önemsememiştim. Umarım faydası olur.

  YanıtlayınSil

Yorum Gönderme

Önceki Konu Sonraki Konu