Robots.txt Indeks Alma ve Seo Problemi

Blogger kullanıcısı iseniz, yazılarınızın daha fazla kitleye ulaşması için yapmanız gereken bir çok şey vardır. Örneğin her gün düzenli yazı yazıyorsunuz ama ziyaretçi hedef kitlenizi yakalayamıyor musunuz? Yazdığınız içeriklere güveniyorsanız sorun teknik bir sebepten kaynaklanıyor olabilir.

blogger robots.txt indeks alma ve seo problemi ziyaretçi gelmiyor çözümü

Blogger Robots.txt İndeks Alma Sorunu Çözümü ve Seo Etkisi

Blogger kullanıcılarının yaptığı en büyük hatalardan biri de, robots.txt dosyasını varsayılan halde bırakıp diğer bloggerlar ile yarış halinde olduklarını unutmalarıdır. Doğru olduğu kadar, işlevsel bir robots.txt dosyası oluşturmak, blog sayfanızı arama motorlarının kontrol panellerinde (google site araçları yöneticisi, bing webmaster, yandex webmaster vb) daha iyi anlaşılabilir olması ve daha az hatalar ile karşılaşmanızı sağlayabilir.

Profesyonel bir blogger kullanıcısı olmak zor mu? Teknik konular karmaşık geliyor olabilir. Blogger indeks problemini aşmak için, bu yöntemleri adım adım uygulayıp çözüme ulaşmak istediğinizde, doğru sonuçlar alacağınızı gözlemleyebilirsiniz.

Aşağıda örnek olarak verdiğimiz robots.txt dosyasını inceleyelim. Blogger, kullanıcılarına varsayılan olarak bu robots.txt dosyasını tanımlamıştır. Arama sayfalarının engellediği bu robots.txt dosyasını; blogger panelinizde ayarlar, arama tercihleri, Özel robots.txt alanının hemen yanında düzenle kısmından değiştirebilirsiniz.User-agent: Mediapartners-Google
Disallow:

User-agent: *
Disallow: /search
Allow: /

Sitemap: https://www.siteadi.com/sitemap.xml

Özel robots.txt oluşturmaya karar verdiyseniz, aşağıdaki robots.txt dosyası işinize yarayabilir. Ancak bu robots.txt dosyasını kullanmadan önce, blogger temanızın içerisinde, arama motorlarının tekrarlayan içeriği önbelleğe almasını önleyecek olan ekin bulunduğunu mutlaka doğrulamalısınız. Aksi halde, arama motorları sayfalarınızın tekrarlayan içeriklerini indeksleyerek negatif seo etkisi oluşacaktır.User-agent: *
Allow: /

Sitemap: https://www.siteadi.com/sitemap.xml
Sitemap: https://www.blogyaren.com/sitemap-pages.xml


<b:if cond='data:view.isArchive'>
<meta content='noindex,noarchive' name='robots'/>
</b:if>
Faydalı mı?

Konu hakkında ne düşünüyorsun?

Önceki Konu Sonraki Konu