Disk Temizleme Aracı Nasıl Kullanılır?

Windows 10 kullanıyorsanız, disk temizleme aracı oldukça işinize yarayabilir. Bilgisayar ilk kurulumu tamamlandığı andan itibaren kullanıldıkça disk boyutu azalmaya başlar. Kullanıcıları olumsuz yönde etkileyen bu durumun önüne geçmek için, zaman zaman disk temizleme aracı kullanılabilir. Windows 10 üzerinde hazırda beklet modunu kullanmıyorsanız, bu araç ile hazırda beklet dosyalarından, windows old, windows bt, geçici dosyalar gibi pek çok yer kaplayan dosya ve klasörlerden kurtulabilirsiniz.

windows disk temizleme aracı nasıl kullanılır, hard diskte nasıl yer açılır

Disk Temizleme Aracı Nasıl Çalıştırılır?

 1. Çalıştır alanına cleanmgr yazıp enter tıklayarak.
 2. Yada dosya gezgininde hedef yoluna C:\Windows\System32\cleanmgr.exe ulaşarak.
 3. Yada dosya gezgininde dilediğiniz bir disk sürücüsünün üzerine sağ tıklayıp özellikler dedikten sonra, disk temizleme tıklayarak.
 4. Yada dosya gezgininde istediğiniz bir disk sürücüsünü seçtikten sonra üst panelde yönet, daha sonra da diski temizle tıklayarak.
Windows disk temizleme aracını kullanarak, sabit disklerinizde önemli ölçüde yer açabilir, sisteminizin stabil çalışmasına katkıda bulunabilirsiniz.

Disk Temizleme Aracı Nasıl Kullanılır?

 1. Disk temizleme aracında silmek istediğiniz dosyalar seçenekler halinde karşınıza gelecektir.
 2. Karşıdan yüklenen program dosyaları, geçici internet dosyaları, geri dönüşüm kutusu, geçici dosyalar, eski windows sürümünüze bağlı eski kurulum dosyaları, hazırda beklet dosyaları, windows güncelleştirmelerinde kullanılmış kurulum dosyaları vb.
 3. Silmek istediğiniz dosya türlerini seçip silebilirsiniz.
 4. Windows güncelleştirme ve eski sistemden arta kalan kurulum dosyaları, sadece sistem dosyalarını temizle butonuna tıkladıktan sonra listede görüntülenecektir.
 5. Eğer sisteminizin ürettiği artık dosyaları silmek istemiyorsanız sistem dosyalarını temizle butonuna tıklamanıza gerek yoktur.
 6. Diğer seçenekler bölümünü tıkladığınızda ise, sistem geri yükleme ve gölge kopyalar kısmında temizle işlemi başlatabilirsiniz. Bu alan geri yükleme noktalarının üretmiş olduğu dosya kopyalarını ve Windows Complete Pc yedeklemelerini içerir.
Faydalı mı?

Bu konu hakkında 1 yorum var. Sen ne düşünüyorsun?

 1. Disk temizleme aracının temizlik yaptığı klasörleri ,bat dosyasına eklenecek komutlarla tek seferde temizleme imkanı gibi birşey yapılsa harika olur.

  YanıtlayınSil

Yorum Gönderme

Önceki Konu Sonraki Konu