Windows Otomatik Bakım Devre Dışı Bırakma

Windows 10 işletim sisteminiz, belirli zaman aralıklarında bilgisayarınıza otomatik bakım işlemleri uygular. Otomatik bakım işlemleri, yalnızca sisteminiz boşta iken arka planda başlatılır. Sisteminiz tarafından zamanlanmış otomatik bakım hizmeti başlangıç zamanı, bilgisayarınızı kullandığınız bir zamana denk gelir ise, sistem otomatik bakım işlemini başlatmaz.

windows otomatik bakım nasıl devre dışı bırakılır neden kapatılır
windows otomatik bakım devre dışı bırakma nasıl yapılır

Windows 10 Otomatik Bakım İşlemi Ne İşe Yarar?

Otomatik bakım işlemi windows 10 üzerinde, yazılım ile birlikte windows güncellemelerini kontrol etmek, sistem tanılama işlemi, zararlı yazılım tarama işlemini başlatır. Windows 10, otomatik bakım işlemini günlük başlatılmak üzere varsayılan olarak zamanlamıştır.

Aşağıdaki windows kayıt defteri içeriğini, notepad++ programı ile .reg uzantılı olarak kaydettikten sonra, sisteme işlediğiniz takdirde işleminiz başarıyla sonuçlanacaktır.


Windows Registry Editor Version 5.00

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Schedule\Maintenance]
"MaintenanceDisabled"=-


Windows Registry Editor Version 5.00

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Schedule\Maintenance]
"MaintenanceDisabled"=dword:00000001

Windows 10 otomatik bakım işlemini, geçici olarak kapatabileceğiniz gibi, kalıcı olarakta kapatmanız mümkündür. Ancak kalıcı olarak kapatmayı tercih ederseniz, daha sonra otomatik bakım işlemini manuel olarak başlatmanız mümkün olmayacaktır.

Faydalı mı?

Konu hakkında ne düşünüyorsun?

Önceki Konu Sonraki Konu