Neden Bilgisayar Mühendisliği?

Mühendis Olma Yolunda İlk Adım...

Şöyle bir bakınca çok basit bir soru gibi olsada benim için çok farklı bir konu. Anlatmaya tercih döneminden başlarsam her gençte olduğu gibi benimde kafam çok karışıktı. Listemi yaparken iki bağımsız meslekte karar vermiştim.Birisi başlıktan da anlaşıldığı üzere bilgisayar mühendisliği diğeri de hemşirelikti.

Böyle söyleyince neden farklı bir mühendislik değil de hemşirelik gibi bir soru canlanmış olabilir kafanızda hemen cevaplayım diğer mühendislikleri baya araştırdım hatta makine yazsam mı falan diye de düşünüp vazgeçtim.

Malum mezun olunca iş bulma, maaş gibi konular benim de meslek tercihimi etkileyen unsurlardı. Ama siz öyle yapmayın Türkiye de heran her şey olabiliyor. Neyse ki biraz şansım vardıda üçüncü tercihim olan orta derece bir mühendislik fakültesi bilgisayar mühendisliği bölümünü kazandım.

neden bilgisayar mühendisliği seçilmeli tercih edilmeli

Bu kısa anlatımdan sonra soruya odaklanırsak ve şöyle bir dönüp geçen üç seneme bakarsam size artılar ve eksiler gibi ufak çaplı tavsiyelerde bulunabilirim. İçinizde bilgisayar mühendisliği bölümü okumak isteyenler varsa bu listeden sonra tekrar düşünsün bence.

  • İlk madde hangi üniversiteye giderseniz gidin değişmeyecek bir madde ki hepinizinde bu cevabı bildiğine eminim ÇALIŞMAK. Üniversiteye geçince lisede söylendiği gibi daha rahat, çalışmasamda olur gibi düşüncelere kapılıp gelmeyin hele ki iyi bir mühendis olmak istiyorsanız azimli olmanız çok önemli.
  • Ben bilgisayar mühendisliği bölümüne başladığımda bilgisayar bilgim çok yoktu yani standart şeyler biliyordum eğer sizde böyleyseniz bu gözünüzü korkutmasın. Tabi ki belli başlı şeyleri bilerek veya hazırlıklı gelmek her zaman bir avantajdır. (programlama dili olabilir, bir kaç proje olabilir vs.)
  • Bu madde de programlama dili demişken ingilizcenizinde iyi olması gerekir. Tercih ederken ingilizce eğitim veren üniversiteleri yazmanızı öneririm veya bizdeki gibi isteğe bağlıysa hazırlık okumanızı tasiye ederim. Çünkü öğrendiğimiz yazdığımız şeylerin çoğu kaynağı burdan geçiyor.
  • İstekli olmalısınız. Uzun saatler ekrana bakmanız gerekecek ve bu baş ağrısından tutunda çeşitli sonuçlara doğru kayabiliyor. Buna alışmanın ve devam edebilmenin yolu sevmek.
  • Sabırlı olmalısınız.Yazılan her kod öyle şıp diye tek seferde çalışmıyor. Bugları bulmalı ve tekrar tekrar denemelisiniz.Ha eğer tek seferde çalışırsada insan sorgulamadan edemiyor(!)
  • Önemli bir madde daha yazacağım kendinizi güncel tutmak zorundasınız. Zorundasınız diyorum çünkü bulunduğumuz dönemde en ivmeli ilerleyen şey teknoloji. Bunla baş edebilmenin yoluda onu takip etmek ve kendinizi güncellemekten geçiyor.
  • Böyle yazınca hiç mi boş vakit yokmuş gibi oldu birinci ve ikinci sınıf üç ve dörde göre daha az tempulu geçer. Yani sosyalleşmekte istiyorsanız ilk iki seneyi değerlendirmenizi öneirim.
  • Bir diğer önemli konuda ki banada çok kez söylenen bir konuydu ilk iki yıl içerisinde ne yapmak istediğinize karar vermeniz ve kendinizi o yönde geliştirmenizdir. Çünkü bilgisayar mühendisliği bölümünde çok farklı ve çeşitli alanlar var (ilerleyen dönemde bu konuyada değinirim) ve hepsini öğrenmek uzmanlaşmak biraz meşakatli bir durum. Birinde yoğunlaşıp diğerlerinde de bilgi sahibi olarak ilerlemenizi tavsiye ederim. İlk iki yıl dememi sebebi de üçüncü ve dördüncü sınıfta daha çok seçmli dersler var ve onlarda da yönelmek istediğiniz alana göre hareket etmeniz size avantaj sağlar.

Galiba verebileceğim tavsiyeler bu kadarla sınırlı. Kiminize göre yetersiz gelmiş olabilir yani eklenebilecek şeyler var evet ama bu artık kişiden kişiye değişebilecek madeler olduğu için bu haliyle bırakıyorm. Sizinde eklemek istedikleriniz olursa yorumlara mutlka yazınız.

Bir de şu var ne yazarsam yazayım mühendislik gibi bir bölümü ifade etmek zor çünkü her şeyin temeli çalışmak başka bir şey değil. Kendime gelecek olursam bilgisayar mühendisliği bölümü seçtiğim için mutluyum. Kendinize iyi bakın başka bir yazıda görüşmek üzere.

Faydalı mı?

Konu hakkında ne düşünüyorsun?

Önceki Konu Sonraki Konu