Zambak Çiçeği Bakımı ve Yetiştiriciliği

Zambak, mevsimlik bitkilerden biridir. Birbirinden farklı türleri, görünümü ve kokusu ile tanınır. Bitki türleri arasında lilium olarak bilinir. Ancak halk arasında bilinen zambak lilium candidum olan türüdür. İhtişamlı görüntüsü ve iri yapısıyla dikkat çekmektedir. Evlerinizde, bahçelerinizde yetiştirebileceğiniz zambak çiçeği, çiçekçilerde saksıda satılan süs bitkisi olarakta satılmaktadır.

Zambak çiçeği bakımı ve yetiştiriciliği

Uzun süre canlılığını koruyabilir, eğer siz zambak çiçeğinize doğru tekniklerle yetiştirebilirseniz. Her çiçekte olduğu gibi sulaması ve güneş isteğini takip etmeniz gerekmektedir.

Zambak çiçeği; Mısır döneminden yunan mitolojisine kadar bir çok kültür ve medeniyette görülen oldukça eski bir bitki türüdür.

Zambak çiçeği, zambakgiller familyasında bulunan mevsimlik bir çiçek, oldukça da tercih edilen bir bitki türüdür. Zambak çiçeği uzun boylu, dik gövdeli, soğan köklü ve iri çiçekli olmakla birlikte; kısa zamanda hızla yetişen bir bitki türü olduğu için bakımı ve yetiştiriciliği olumlu sonuçlar almanızı sağlar.

Zambak çiçeği içerisinde kendi özel yağı, tanen, iron ve şeker gibi maddeler bulunur. Zambak çiçeği her ne kadar çiçek olarak yetiştiriliyor olsa da yağı uzmanlar tarafından şifa kaynağı olarakta kullanılmaktadır. Ayrıca açelya çiçeği bakımı hakkında yazımızı da okuyabilirsiniz.

Zambak Çiçeğinin Özellikleri Nelerdir?

Zambak çiçeği özellikleri ve bakımı

Zambak çiçeği kel baş, sarı süsen yada bataklık süseni olarak tanınır. Sağlam ve dayanıklı yapısıyla zambak çiçeği; doğru bir şekilde bakıldığında çok daha uzun yıllar evlerinizde yetiştirebileceğiniz bir çiçektir.

Etli bir bitki olan zambak çiçeği uzun gövdeli olup, kökü ise yatay olarak gelişip, yaprakları ise küt ve kısa, alt yaprakları daha geniş ve daha büyüktür. 3 gözlü meyvesi bulunan zambak çiçeği, çiçek açtığında ortalama olarak 3 ile 9 adet çiçeğin tek bir dal üstünde görülmektedir.

Mor, sarı ve beyaz renklerde olan zambak çiçekleri çok farklı tonlarda da karşımıza çıkabilmektedir. Zambak çiçeği içeriğinde, %50 oranda nişasta, sarı renkte boyar madde, %9 oranda ise saf yağ ve bazı asitler bulundurur.

Zambak Çiçeğinin Çeşitleri Nelerdir?

Zambak çiçeğinin en yaygın olarak bulunan türü beyaz zambak olup, özellikle zambak çiçeği kokusu sebebiyle tercih edilir. Mor zambak ise oldukça büyük çiçeğe sahip olup, lila ve daha açık tonlarda mor renkli olan zambak, bazen oldukça koyu tonlarda karşımıza çıkmaktadır. İki renkli zambak çiçeği, diğer tek renkli zambak çiçeklerine göre daha pahalı satılmaktadır.

Zambak Çiçeği Nasıl Dikilir?

Zambak çiçeği dikmek için zambak soğanı hazır edilir. Zambak çiçeği soğanı dikim öncesinde ise toprağın havalanması için toprak işlenir. Zambak çiçeği kökleri saçaklar halinde büyeyeceği için toprak işlenmelidir. Zambak çiçeği en uygun dikim zamanı, ihtiyacı olduğu nem oranını sağlaması için sonbahar aylarıdır.

1 adet zambak çiçeği soğanı saksı için yeterlidir. Eğer zambak çiçeği bahçeye dikilecek ise, 60 cm aralıklarla 1 adet zambak çiçeği soğanı dikmeniz yeterli olacaktır. Zambak çiçeği soğanı, dik vaziyette yerleştirilir ve üzerine toprak atılır.

Zambak Çiçeği Nasıl Gübrelenir?

Zambak çiçeği, soğanının dikiminden 3 hafta kadar önce dikileceği toprağa gübreleme yapılır. Toprak ile birlikte yaklaşık 20 cm derinlik karıştırılır. İlk gübreleme ile birlikte dikimden sonra zambak çiçeği soğanları sap çıkarmaya başlar. Daha sonraki aşamada ayda 1 kere sıvı gübreleme ile işleme devam edilmesi ve zambak çiçeğinizin çiçekleri açtığında normal gübreleme işlemine geçmeniz, zambak çiçeğinizin gelişimine katkıda bulunacaktır.

Zambak Çiçeği Nasıl Sulanır?

Zambak çiçeği çeşitleri nelerdir

Zambak çiçeği bakımı için sulama aşaması da önemli adımlardan biridir. Eğer zambak çiçeğinize bahçenizde bakım yapıyorsanız, kış aylarında ve bahar aylarında sulamanıza gerek yoktur.

Dikkat etmeniz gereken hava sıcaklığının yüksek olduğu zamanlarda zambak çiçeğinizin su ihtiyacınızı karşılamanızdır, aksi takdirde yaprakları sararıp solgun bir görünüme dönüşebilir.

Zambak çiçeğinizi sularken her defasında aynı ölçüde, oda sıcaklığındaki su ile damlatma yöntemini uygulamanız önerilir. Fazla su zambak çiçeğinizin köklerini oksijensiz bırakıp çürümesine sebep olur. Unutmamalısınız ki soğuk sonbahar ve kış aylarında çeşme suyu ile sulama yapmamalısınız.

Zambak Çiçeği Nasıl Kesilir?

Büyüyen zambak çiçeğinizi kesmek için acele etmeyin. İlk bahar mevsiminde açan zambak çiçeğinin ortalama 3 adet çiçeğin açması gözlemlenmelidir. Çiçek açan zambak çiçeği sap kısmından olacak şekilde ortalama 15 cm kadar yukarı kısımdan, hırpalamadan dikkatle kesilir. İyi yetişmiş zambak çiçekleri ortalama 140cm-160cm kadar boy atabilmektedir.

Faydalı mı?

Konu hakkında ne düşünüyorsun?

Önceki Konu Sonraki Konu