Menekşe Çiçeği Nasıl Yetiştirilir?

Sevmeyen var mıdır acaba menekşe çiçeğini? İnsanın içini ısıtan bir başka türlü mutlulukla dolduran bu hassas çiçek birbirinden canlı renkleri ile dikkatleri üzerine çeker. Her çiçekte olduğu gibi menekşe çiçeği de özeli bakım ve sulama ister.

menekşe çiçeği bakımı ve sulaması yetiştiriciliği nasıl yapılır

Bakımı oldukça kolay olan menekşe çiçeği, rengarenk yapısı ile ev ve bahçelerimizi süslemektedir. Ömrü uzun olan çiçekler arasında yer alsa da, bazı zamanlarda kısa ömürlü olmaktadır. Bunun için bakımı ve sulamasına özen gösterilmelidir.

Uzun ömürlü bir menekşe çiçeğine sahip olmak istiyorsanız, menekşe çiçeğini yetiştirirken aydınlık ortamda bulundurmalısınız. Çok sık gübreleme gerektirmeyen menekşe çiçeği ile çok güzel çiçeklenmeye şahit olabilirsiniz.

Menekşe Çiçeği Nedir?

Menekşe çiçeği adını aldığı menekşegiller familyasından olan viola cinsini türeten bitki türlerinin ortak adıdır.

Yüzlerce çeşidi olmakla birlikte, genellikle evlerde saksıda yetiştirilir. 15-35 cm arası boylarda olup, rengi ve kokusu da yetiştirdiğiniz toprağına ve bulunduğu iklim şartlarına göre şekil alır.

menekşe çiçeği bakımı ve sulaması

Menekşe Çiçeği Özellikleri Nelerdir?

Menekşe çiçeği uzun ömürlü bitkiler arasında yer alır. Menekşe çiçeğinin yaprakları kalp şekline benzese de düzensiz biçimdedir. Çiçek kısımları asimetrik değildir. Yani birebir orantılı şekil almamıştır. Menekşe çiçeğinin çiçek sayısı fazladır ve bu özelliği ona güzel bir görünüm katmaktadır. Menekşeler bahar ve yaz aylarında çiçek açarlar.

En çok bilinen menekşe çiçeği çeşidi, hercai menekşesidir. Ayrıca bardak menekşesi, mor menekşe, mançurya menekşesi, tarla menekşesi, dağ menekşesi, sarı orman menekşesi, afrika menekşesi ve japon menekşesi de menekşe çiçeğinin bilinen çeşitleri arasında yer alır.

Menekşe Çiçeği Nasıl Yetiştirilir?

 • Işıklandırma: Menekşe çiçeği, aydınlık ortamları sever. Ancak direk güneş ışığı altında da bırakmamalısınız. Gölge ve aydınlık ortamlar, menekşe çiçeğinin yetişeceği ve çiçekleneceği en ideal yerlerdir. Sabah ve akşam güneşinin vurduğu pencere önleri ise harika bölgelerdir.
 • Sulama: Menekşe çiçeği nemli ortamları sever. Bu sebeple menekşe çiçeğinin yetişeceği toprağın sürekli nemli olması önemlidir. Alt kısımda ayda 2 kere sulamayı tercih ettiğinizde bu menekşe için yeterli olacaktır. Çiçek ve yaprak kısımlarına su değmemesi de önemlidir. Çünkü çiçekler ve yaprak kısımları lekelenebilir, hatta çürüyebilir.
 • Gübreleme: Yılda 1 defa gübrelenmesi menekşe çiçeğinizin çiçeklenmesinde artış sağlayacak ve daha güzel görünüm katacaktır. Menekşe çiçeği sürekli gübreleme gerektirmez.
 • Isı ve Sıcaklık: Menekşe çiçeği yetişmesi için oda sıcaklığı, uygun ısı şartlarıdır. Eğer menekşe çiçeğinizi bahçe yada balkonda yetiştirmeyi tercih etmişseniz, soğuk ve sıcak havalarda içeri alınmalıdır. Ayrıca gündüz ve gece değişen hava sıcaklık farkları menekşe çiçeğini olumsuz etkiler. 15 derece altı sıcaklıklarda menekşe çiçeğiniz olumsuz etkilenebilir.
 • Dikim Koşulları: Menekşe çiçeğinde köklenme yapmamış yapraklar suyun içerisinde yetişebilir. Menekşe çiçeği saksı içine direk olarak basit şekilde dikimi yapılabilen çiçektir.

Ayrıca zambak çiçeği hakkında yazımızı okuyabilir, birbirinden güzel çiçekler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Menekşe Çiçeği Çeşitleri Nelerdir?

menekşe çiçeği bakımı ve sulaması
 • Hercai Menekşesi: Hercai menekşe çiçeği birkaç rengin karışımından meydana gelen bir türdür. Hercai menekşesinin çiçek kısımları, diğer türlere göre daha büyüktür. Ayrıca tohumları daha kolay yetişir ve kar altında dahi çiçekleri kırılıp kurusa da çok zarar görmez.
 • Afrika Menekşesi: Bu menekşe türü bilinen ve yaygın olan türdür. Küçük saksılarda afrika menekşesi yetiştirmek en idealidir.
 • Mor Menekşe: Kadınların en çok tercih ettiği menekşe çiçeği olan mor menekşe, görünümü ve kokusuyla büyüleyen bir çiçektir. Çiçeklenme aşamasını tamamladıklarında ince ufak fideler oluşur. Serin ve az güneş alan yerleri severler.
 • Bardak Menekşesi : Katlı bir yapıya sahip olup, iki farklı renkten meydana gelmektedir. Bilinen diğer adı sarı gelin çiçeği olup hoş bir görünümü vardır.
Faydalı mı?

Bu konu hakkında 1 yorum var. Sen ne düşünüyorsun?

 1. Mutlaka bakılması gereken çiçeklerdendir menekşe çiçeği. Evet dayanıklıdır, uzun ömürlüdür. Toprağını sevdi mi az bir gübreleme ile uzun yıllar bakabilirsiniz.

  YanıtlayınSil

Yorum Gönderme

Önceki Konu Sonraki Konu