Orkide Çiçeği Bakımı ve Yetiştiriciliği

Orkide çiçeği; dünya üzerinde en fazla yayılma potansiyeline sahip olan, ayrıca en geniş familya ile dikkatleri üzerine çeken çiçek türlerinden biridir. Orkide çiçeği yetiştiriciliği ve bakımı özen gerektirir.

Orkide çiçeği nasıl yetiştirilir

Orkide çiçeği bakımı, genel özellikleri ve bilmeniz gerekenleri burada detaylıca bulabilirsiniz. Ayrıca menekşe çiçeği yazımızı da okuyabilirsiniz.

Orkide çiçeği, dikkat çekici olduğu kadar; en narin ve özel çiçekler arasında ilk sıralarda gelir. Ayrıca orkide yetiştiriciliği oldukça dikkat ister ve özel günlerde hediye olarak yollanan çiçekler arasında yer alır.

Orkide çiçeğinin fiyatı ise diğer çiçeklere nazaran daha fazladır. Çiçekçilerde beyaz ve mor renklerini gördüğümüz orkide çiçeği, sanılanın aksine aslında çok farklı renk ve tür çeşitliliğine sahiptir.

Orkideler çok yıllık bitki türlerinden biridir. Düzenli olarak her yıl çiçek açan orkide çiçeği, bazen yılda iki üç kez de çiçek açabilir. Bu özellikleri sebebiyle orkideler, ilk keşfedildikleri zamandan bu yana ilgi odağı haline gelmiştir.

Orkide çiçeğinin; maraş dondurması ve salebin tadının kaynağı olduğunu biliyor muydunuz?

Tadına doyum olmayan Maraş dondurması, maraş ve çevresinde yetişen salep orkidesi köklerinden edilen bir toz ile yapılmaktadır. Dünyanın en geniş bitki ailesinden olan orkideler için, çeşitli iklim bölgelerinde yaşama imkanı bulunur.

bahçede yeşil orkide çiçeği sulaması nasıl yapılır

Dağlarda toprak içinde ya da tropik ormanlarda ağaçların üstünde yetiştiği gözlemlenmektedir. Orkideler; hakkında kitaplar, şiirler, yazılar bulunmakta ve hatta filmlere konu olan çok güzel bir çiçektir orkide.

Orkide Çiçeği Nedir?

Salepgiller familyasında olan orkide, çiçekli bir bitkidir. Orkide çiçeğinin küçük yaprakları ve uzun bir gövdesi vardır. Narin, kırılgan yapısı olmasına rağmen oldukça kalıcı ve dayanıklı bir bitkidir. Orkideler, asaletin ve özenin temsili olarak adlandırılır.

Orkide çiçeği, tropik yağmur ormanlarında ağaç kovuklarında ve kayalıklarda yetişmekte olan bir bitki türüdür. Orkide çiçeği; yosun, kabuk çürüntüleri ve ağaç eğreltilerini, toprağa kıyasla daha çok sevmektedir.

Orkide çiçeği iki farklı üreme türüne sahiptir. Eşeyli üreme ve eşeysiz üreme ye sahip olan orkideler, dünyanın çeşitli ülkelerin en fazla yetiştirilen ve kullanılan süs bitki türüdür.

Orkide Çiçeğinin Özellikleri Nelerdir?

Orkide çiçeğinin özellikleri nelerdir

Çok yıllık bir bitki türü olarak karşımıza çıkan orkide çiçeği, gerçekten de dünya üzerinde en çok tercih edilen çiçekler arasında yer alır. Orkide çiçeği düzenli olarak her sene çiçek açmaktadır. Çiçekçilerde yüksek ücret ile satılan orkide çiçeği, daha çok özel günlerde hediye amaçlı tercih edilmektedir.

Orkide çiçeği; çok yıllık ve yumrulu bitki türüdür. Orkide çiçeğinin çimlenmesi, çok küçük boyutta olan tohumları bazı belirli mantarlar tarafından aşılanarak gerçekleşmektedir.

Orkideler; başak, tek salkım ya da birleşik salkım şeklinde bulunur. Orkide yaprakları iki sıralı şekilde, pul şekilde ve basit görünüm ve biçimde karşımıza çıkar.

Dayanıklı ve kalıcı bir bitki olması özelliğiyle, uzun yıllar dayanabilmektedir. Tercihen, sera ve saksılarda yetiştirilir. Tropikal iklimleri sevse de, dünyanın hemen her yerinde yetişebilen bir bitki türüdür orkide çiçeği.

Evinizde yetiştirdiğiniz orkide çiçeği, özenli bir şekilde muhafaza edildiğinde uzun yıllar canlılığını koruyacaktır. Ph seviyesi 4.5 - 5.5 aralığında olan, iri taneli toplarda daha iyi yetişir orkideler. Bakımına çok dikkat edilmesi gerekir.

Orkide çiçeğinin dünyada en çok satılanlar arasında ikinci ve en sevilen çiçekler arasında birinci sırada yer aldığını biliyor muydunuz?

Orkideler klorlu suyu sevmemekle birlikte, daha önce dinlendirmiş olduğunuz, sıcaklığı ortam sıcaklığında olan ve oksijen açısından da zengin olan suyu orkide çiçeğinize günde 1 ya da 2 defa azar azar vermeniz önerilir.

Orkide çiçeği aydınlık ve serin ortamları sever. 20 binden fazla ve bazı kaynaklarda 50 bine uzanan türü/çeşidi bulunan orkide çiçeği, asaletleri ile ön plana çıkmaktadır.

En Çok Yetiştirilen Orkide Çiçeği Türleri

 • Cymbidium (simbidyum)
 • Phalaenopsis
 • Paphiopedilum
 • Dendrobium
 • Miltonia
 • Cattleya
 • Vanda
 • Odontoglossum
Orkide çiçeği yetiştirmek için dikkat edilmesi gerekenler nelerdir

Orkide Çiçeği Nasıl Yetiştirilir?

Orkide çiçeği türleri arasında en çok ilgi gören tür, phalaenopsis orkide çiçeği, yaklaşık 60 tür cinsi olan salepgiller familyasına ait bir orkide çiçeği cinsidir.

Bakımı kolaydır orkide çiçeğinin. Evinizde orkide çiçeği yetiştiriciliği yapmak, orkide çiçeği bakımı, orkide çiçeğinin sulaması için neler yapacağınızı biliyor musunuz?

Orkide Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Her çiçekte olduğu gibi, yılda bir kere mineral ve vitamin takviyesini yapmalısınız orkide çiçeklerine. Ayrıca sararmış, solmuş, çürümüş kısımlarını zaman zaman budamalısınız.

Orkide çiçeği için önemli olan aydınlık ortam illa ki doğrudan güneş ışığı olmak zorunda değildir. Hava sirkülasyonundan orkide çiçeğinizi korumak için gerekli önlemleri almalısınız, zira kolay etkilenebilirler.

Orkide çiçeğinin herhangi bir madde ile temasını önlemelisiniz, aksi takdirde orkide çiçeğiniz üzerinde lekelenmeler görebilirsiniz. Orki çiçeğinin saksı değişimi işlemi için Mayıs ayının sonları ideal bir zaman olacaktır.

Yaz kış oda sıcaklığında tutmanız gereken orkide çiçeği, düzenli olarak gübrelenmeyi; yani yaz aylarında haftada sadece 1 kere, kış aylarında ayda sadece 1 kere gübreleme işlemine tabi tutmanız yeterlidir. Bunun için hazır gübreleri tercih edebilirsiniz.

Orkide Çiçeği Sulanması

Özellikle kış aylarında sulama yapacağınız zaman mutlaka oda sıcaklığındaki su ile sulama yapılmalıdır. Orkide çiçeğini aşırı derecede soğuklardan korunmak amacıyla mutlaka az miktarda sulamak gerekir.

Orkide çiçeği yaz aylarında su ihtiyacı artacağı için aynı miktarda su ile düzenli ve sık sulamak gerekir. Orkide çiçeğini çoğaltmak için köklerini ayırma yöntemi kullanılır.

Kökten üst kısımlara uzanan ince bölümler yeni bir bitkiyi oluşturduğu için bu kısımları ayrı bir saksıya dikmelisiniz. Dikkat etmelisiniz ki, kahverengi benekler görüyorsanız, orkide çiçeğiniz hastalanmış ve sağlıklı bölümlere ulaşmaması için hastalıklı kısımları ayıklamanız gerekmektedir.

Faydalı mı?

Bu konu hakkında 2 yorum var. Sen ne düşünüyorsun?

 1. Fiyatı pahalı olsa da, benim favori çiçeğimdir orkideler. Orkide çiçekleri hakkında bilgilendirici bir yazı olmuş.

  YanıtlayınSil
 2. Orkide çiçeklerinin bakımı, orkide çiçeklerinin sulanması, orkide çiçekleri nasıl yetiştirilir hakkında bilgilendirici bir yazı. Parça parça konuları okumak yerine tek seferde okumuş oldum. Bilmediğim çok az şey varmış. Yine de teşekkürler.

  YanıtlayınSil

Yorum Gönderme

Önceki Konu Sonraki Konu