Açelya Çiçeği Evde Bakımı Nasıl Yapılır?

Açelya çiçeği pembe ve kırmızı renklerde doğada bulunmaktadır. Açelya çiçeği yetiştirilmesi büyük özen isteyen bitki türlerinden olup, genel olarak açelya çiçeği, direkt güneş ışığını sevmez.

açelya çiçeği evde bakımı nasıl yapılır

Açelyalar fundagiller familyasındandır. Açelyaların ana vatanı ise Asya ülkeleri ile Kuzey Amerika'dır. Ayrıca açelya çiçeği Belçika'nın ulusal çiçeği olarak kabul görmüştür. Humuslu toprakları seven açelya çiçeği, bulundukları hemen her ortamda eşsiz kendine has bir görünüm sergilemektedir.

Farklı renk tonu ile dikkatinizi kolayca çekebilen açelya çiçeği, kokusuz bir çiçek olması sebebiyle, oldukça ilginç bir özelliğe de sahiptir. Orman gülü (Rhododendron) cinsine aittir. Fundagiller ailesine mensup olan açelya çiçeği, birçok yörede benzer isimler ile anılmaktadır.

açelya çiçeği evde bakımı nasıl yapılır

Genellikle pembe renkte görülse de, açelya çiçeklerinin farklı renkleri de karşımıza çıkmaktadır. Görsel olarak birçok kişinin göz zevkine hitap ettiği için sadece bahçelerde değil, evlerin içinde de yetiştirilmektedir.

Bu gösterişli açelya çiçeğini, akarsu kıyılarında ve ormanlık arazilerde görmekte mümkündür. Gölgelik bölgeleri sevdiği için, eğer evde yetiştirmek istiyorsanız çok fazla güneş göstermemeye dikkat etmek gerekir, aksi durumda açelyanızın ömrü uzun olmayacaktır.

Bahar aylarının ve yaz mevsiminin çiçeği olan açelya çiçeği, birbirinden güzel göz alıcı rengini bu mevsimlerde görmek çiçek severler için eşsiz bir tutkudur.

Açelya Çiçeği Nedir?

Pembe ve kırmızı gibi pek çok rengi ile göze hitap eden açelya çiçekleri, uzun süre muhafaza ettiği çiçekleri ile hem ev, hem de iş yerlerinde tercih edebileceğiniz en şık alternatiflerden biridir. Sıcaklık olarak ne soğuk ve ne de sıcak arasında bir sıcaklık isteyen açelya çiçekleri için ortam sıcaklığı yaklaşık 15 derece olması yeterli olacaktır. Sulama yaparken sadece toprağın değil, açelya çiçeğinin yapraklarının ve gövdesinin de sulanmasına özen gösterilmelidir.

açelya çiçeği evde bakımı nasıl yapılır

Açelya çiçeği çoğaltılmak istendiğinde, köklerinde oluşan açelya çiçeği dallarının ayrılması yeterlidir. Ortaya çıkan yeni açelya çiçeği filizlerini başka bir saksıya dikerek çoğaltmak oldukça kolay bir işlemdir.

Avrupa ülkelerinde sıklıkla süs bitkisi amacıyla yetiştirilir açelya çiçekleri. Türkiye'nin pekçok bölgesinde de yetişmesi mümkün olan güzel bir süs bitkisidir. Açalya olarak da dile getirildiğini duyabilirsiniz.

Soğuk kış aylarında çiçek yapraklarını döktüğünü gözlemleyebilirsiniz. Bunun yanında açelya çiçeği aralık ayı ile çiçeklenmeye başlar ve uygun koşullar altında uzun yıllar gösterişli ve sağlıklı bir şekilde kalmaya devam eder.

Yetiştirildiği yerde uygun şartları sağlanması önemlidir. Sulama gibi detaylara dikkat edilmezse açelya çiçeğinizin ömrü kısa olacaktır. Japonlar açelya çiçeğine fazlaca ilgi göstermektedir. Hatta gizli yöntemler ile farklı bir açelya çiçeği türü de yetiştirmektedirler. Diğer yandan Hollanda ve hatta Hintliler tarafından da geliştirilmiş bir bitki olan açelya çiçeği, Belçika'nın ulusal çiçeği olarak benimsenmiştir.

Açelya Çiçeği Çeşitleri Nelerdir?

Açelya çiçeği bakımı için fazlasıyla çaba harcadığınız vakit, sonucunda göz alıcı ihtişamlı birer süs bitkisi elde edilebilir. Açelya çiçekleri kokusuzdur. Türkiye'de Karadeniz Bölgesi'nde yetişen bir bitki olsa da, Kuzey Amerika açelya çiçeğinin farklı türlerini farklı yöntemlerle geliştirerek çeşitlenmesine katkıda bulunmuştur.

Rhododendron ailesine mensuptur. Açelya çiçeğinin türleri şunlardır:

 • Rhododendron alabamense
 • Rhododendron arborescens
 • Rhododendron atlanticum
 • Rhododendron canescens
 • Rhododendron cumberlandense
 • Rhododendron flammeum
 • Rhododendron molle
 • Rhododendron occidentale
 • Rhododendron periclymenoides
 • Rhododendron austrinum
 • Rhododendron calendulaceum

Ayrıca orkide çiçekleri yazımızı da okuyabilirsiniz.

Açelya Çiçeği Özellikleri Nelerdir?

Eğer siz de açelya çiçeği yetiştirmek, bakımını üstlenmek istiyorsanız, bu çiçeğin gölge ve serin ortamlardan hoşlandıklarını mutlaka bilmelisiniz.

açelya çiçeği bakımı

Aydınlık ortamlardan hoşlansa da, direkt olarak güneş ışığına maruz kalması ona zarar verecektir. Açelya çiçeği gelişme sürecine girmesiyle beraber, gübreleme yolu ile gelişiminin desteklenmesi, yaşam ömrünü uzatacak, büyük fayda sağlayacaktır.

Suyu seven yapıya sahiptir açelya çiçekleri. Özellikle yaz aylarında sulamaya özen göstermek ve bunu düzen içinde yapmak, açelya çiçeğiniz için hayati öneme sahiptir. Kış mevsimine gelindiğinde ise açelya çiçeğinizin nemli bir ortamda bulundurulması yeterli olacaktır.

Bakımı fazlasıyla emek ister. Bu yüzden de evlerde yaygın bir şekilde görmek zordur. Evinizde misafir etmek istiyorsanız bu çiçeği; gerçekten çiçekleri seven, onlarla ilgilenmekten mutlu olan ve aksine uğraşları ile yorulmayan kişi olmanız gerekir.

Faydalı mı?

Bu konu hakkında 2 yorum var. Sen ne düşünüyorsun?

 1. Açelya çiçeklerini bu kadar detaylı anlatmanız harika olmuş. Alt tarafı bir çiçek deyip geçmemek lazım. Çok teşekkürler.

  YanıtlayınSil
 2. Açelya çiçeği bakımı nasıl yapılır? Açelya çiçeği bana göre bakımı en kolay çiçeklerden biridir. Bu kadar detaylı bir şekilde Açelya çiçekleri hakkında bilgi almak güzeldi. Bitki kategorinizin takipçisiyim. Açelya çiçeklerini sevin.

  YanıtlayınSil

Yorum Gönderme

Önceki Konu Sonraki Konu